Domatesin Hikayesi

·         Yaşamımıza lezzet ve sağlık katan Smyrna domatesleri, tamamen doğal üretim sürecinden geçerek sofralarımıza ulaşır. Bu yolculuk Smyrna tohumlarının altı haftada fideye dönüşmesi ile başlar. Fide halindeki domatesler Smyrna serasında yaşama tutunur.

 

Ortalama 15 cm. boyutundaki genç fideler, organik Hindistan Cevizi kabuklarından oluşturulan ve bitki kökünde daha fazla su tutulmasını sağlayan cocopeat slablerine dikilirler.

 

Genç fidelerin sağlıklı gelişimi için elde edilen kuyu suyu, reverse ozmos sisteminden geçirilirek, istenmeyen elementlerden ve bakterilerden arındırılır. Fidelerin büyümesi için gerekli ısı, çevre dostu jeotermal enerjiden elde edilir.

 

Fidelerin büyümesi ve ürün vermesi esnasında sulama, gübreleme, iklimlendirme, ısıtma, havalandırma, sisleme ve gölgeleme işlemleri merkezi otomasyon ünitesinden gerçekleştirilir.

 

Ortalama 2 aylık büyüme sürecinden sonra fidelerin boyu 2,5 metreye kadar ulaşmaktadır.  Smyrna’da domates çiçeklerinin ve ürünlerin oluşumu için kesinlikle hormon kullanılmamaktadır. Bu nedenle üretim sonrası ürünler üzerinde de herhangi bir zirai ilaç kalıntısı bulunmaz.

 

Lezzetli ve sağlıklı Smyrna domateslerinin yetiştirilmesinde bombus arıları kullanılmaktadır.  Tamamen doğal tozlaşmayı sağlayan bombus arıları ile oluşan domatesler, lezzetli ve kalitelidir.

 

Smyrna seralarında doğal, sağlıklı ve kaliteli üretimin gerçekleştirilmesinde son teknoloji otomasyon sistemlerinin yanı sıra kültürel uygulamalara da yer verilir. Filiz alma, dolama yapma, meyve sevreltme, budama, yaprak alma, yatırma ve klips takma gibi işlemler üretim müdürünün yönergeleri ile gerçekleştirilir.

 

Geleneksel kokulu domates lezzetinde ürün elde edebilmek gayesi ile son derece özenle gerçekleştirilen bu üretim süreci kalitesi belgelenmiş paketleme sistemi ile son bulur.

 

Türk Gıda Kodeksi, Global GAP, HACCP standartlarına uygun ve Türkiye’nin tek IFS belgeli paketleme bandında paketleme işlemi çok kısa sürede  gerçekleştirilerek ürünlere zarar vermeden gerçekleştirilir. Smyrna domatesleri uygun saklama koşullarında uzun süre tazeliğini ve lezzetine saklayacaktır.

 

 Misyonumuz